Watercolor Plants
%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%9F_edited.png

סוֹפְרִים מְסַפְּרִים מַדָּע

סדרת מפגשים קסומה בין סופרי ילדים אהובים למדענים סקרנים

אפריל-יוני 2021

logo_gahlilit-01.png

מה אכל האדם הקדמון לארוחת בוקר?

האם אפשר להפוך אבנים לזהב?

He

אנו שמחים להזמין אתכם לסדרת מפגשים מקוונים מיוחדת במינה, שבה יקיימו סופרי ילדים שיחה אישית, אחד-על-אחד, עם מדענים ומדעניות ממכון דוידסון לחינוך מדעי.

בואו להכיר את הסופרים, לשמוע חוויות מאחורי הקלעים ובעיקר - לגלות את הקשר בין הסיפורים שכבשו את כולנו לבין נפלאות ומסתורי המדע. 

למי? מתי? איפה? כמה?

  • מיועד לגילי 3 עד 13 (גם גדולים סקרנים מוזמנים)

  • המפגשים מתקיימים בימי שלישי בשעות אחר הצהריים והערב

  • ניפגש בזום וובינר

  • מחיר למפגש 20 ₪ (ויש גם סדרות)

מה הקשר בין גיבורי-על למדע?

logo_gahlilit-01.png

The End!

ההרשמה הסתיימה

גילי 6-3

האם אפשר לטוס לחלל באמצעות בלון הליום?

הסופרת שירה גפן במפגש עם ד"ר נעמה חריט יערי, על החלום לעוף אל-על באמצעות בלון הליום ועל המדע שמאחורי אחת התופעות הנפוצות ביותר בממלכת השמיים: העננים. במהלך המפגש נערוך ניסוי שבו ניצור בעצמנו ענן בבקבוק! לשם כך, אנא הצטיידו מראש בצנצנת שקופה, מים חמים (לא רותחים), מגשית קוביות קרח, קרח, כפית או בוחש אחר, וגפרור.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 20.4.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

סיפור על ילדה שלא הסכימה לעזוב את חוט הבלון שקנו לה, ובלילה מתוך מיטתה, היא נמשכת אחריו לשמיים אל ארץ הבלונים האבודים. שם תפגוש את הילד אלון, שילמד אותה לשחרר ויעזור לה לחזור לביתה.

שירה גפן ילידת תל אביב. מחזאית, בימאית, סופרת ילדים, ושחקנית. בתם של נורית מקובר ויהונתן גפן. ב-2005 כתבה וביימה יחד עם בן זוגה אתגר קרת את הסרט "מדוזות", שזכה בפרס מצלמת הזהב במסגרת פסטיבל קאן 2007.

שירה גפן

ד"ר נעמה חריט יערי החליטה שהיא תהיה אסטרונאוטית ורצתה לטוס לחלל כבר בגיל 6. היא אפילו הכינה לעצמה מפת דרכים. תוך כדי שירותה הצבאי למדה נעמה פיזיקה, במסגרת הדוקטורט שלה עסקה בחיזוי רעידות אדמה והתפרצויות געשיות, ובפוסט דוקטורט אף השלימה את רשיון הטיס שלה. בעשור האחרון מובילה נעמה את תחום הפיזיקה ביחידת החדשנות של מכון דוידסון ואף משמשת כפקחית קרינה מטעם אמנת ז׳נבה לאיסור ניסויים בנשק גרעיני.

ד"ר נעמה חריט יערי

גילי 13-7

מה הקשר בין גיבורי-על למדע?

הסופר אורי פינק במפגש עם ד"ר ארז גרטי, על המדע שמאחורי גיבורי-העל, על חיסונים ועולמות הקומיקס.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 20.4.21 | שעה: 19:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

קומיקס הומוריסטי העוסק בגיל ההתבגרות, חיי היום-יום וחוויות הנעורים של התיכוניסט הממוצע, תוך שהוא לוקח סטראוטיפים ישראליים ואוניברסליים ומקצין אותם עד כדי גיחוך באמצעות מגוון דמויות, כגון גל התיכוניסט, גברת זעפני המורה המרושעת, ג'ינג'י הערמומי ועוד.

אורי פינק יליד 1963, קומיקסאי, קריקטוריסט ומאייר ישראלי, שיצר את סדרת הקומיקס "זבנג!" שהחלה להתפרסם ב"מעריב לנוער" ב-1987 וזכתה להצלחה. בנוסף לכך מרצה פינק בסדנאות קומיקס וציור ברחבי הארץ ומאייר את הקריקטורה היומית במוסף "המגזין" של העיתון “מעריב השבוע”.

אורי פינק

ד"ר ארז גרטי הוא בוגר דוקטורט באימונולוגיה וראש תחום תקשורת המדע במכון דוידסון לחינוך מדעי. ארז היה קורא אדוק של "זבנג" גם בתור מתבגר ועדיין חובב של גיבורי-על, אבל מהסוג הלא מושלם.

ד"ר ארז גרטי

גילי 6-3

מה משותף בין נמרים לבני אדם?

הסופרת אורנה לנדאו במפגש עם טל לוי, על המשותף בין נמרים ובני אדם. בספר כוס תה ומרק עוף לא הצליחו לרפא את הנמר שלנו, אבל באמצעות ניסוי שנערוך יחד נגלה שאם נתבונן בהם בזהירות הם יעזרו לנו להבין מאיפה מגיעות החברבורות שלו! לשם כך, אנא הצטיידו מראש בשני ספלים שקופים, שתי כפיות, תיון, אבקת מרק (רצוי מרק עוף או אבקה למרק אינסטנט) ומים חמים.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 27.4.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

אישה אחת העירה את הבת שלה בבוקר. אך אוי ואבוי – הבת חולה במחלה נדירה – נמרת. הבת הופכת מיד לנמר קופצני שמתרוצץ וזורע הרס בכל מקום שאליו הוא מגיע.

הסופרת אורנה לנדאו כתבה שישה ספרים לילדים, לנוער ולמבוגרים. הספרים זכו לשבחים וחלקם היו לרבי מכר ואף תורגמו לשפות זרות. בין ספר לספר, היא גם קצת משוררת, מרצה ומחזאית.

הסופרת אורנה לנדאו

טל לוי למד מתמטיקה ופילוסופיה ומשמש במכון דוידסון כרכז חברתי של תוכנית 'אלפא' לנוער מחונן ומצטיין וכמדריך ומפתח פעילויות במתמטיקה. טל אוהב מאוד סיפורי ילדים ומשתמש בהם הרבה בהדרכות שלו. מאז שהתחילה הקורונה הוא מקריא בהתנדבות סיפורים לילדים בזום פעם בשבוע.

טל לוי

גילי 13-7

מה קורה במוח שלנו כשאנחנו חולמים ומדמיינים?

הסופרת ליאת רוטנר תיפגש עם ד"ר נועה פינסקר-זכריה.
במפגש נגלה עולם קסום שבו קיימים גם ממדים אחרים. מה הגבול בינם לביננו? מהו הכוח של התודעה האנושית? איך יכולים רגשות להשפיע על האופן שבו אנו רואים את העולם? ומה ההבדל בין תעתוע למציאות?

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 27.4.21 | שעה: 19:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

בדרום הארץ נמצאת הפנימייה לנוער במצוקה, ביתם של תום וחבריו. במהלך ירי על יישובי הדרום, מופצצת הפנימייה והמבנה נהרס עד היסוד. איש אינו יודע איך ניצלו הנערות והנערים אך בהדרגה נחשף לפניהם סוד מן העבר והם מוצאים את עצמם בשרשרת התרחשויות קסומות שמובילות אותם לגילויים מסעירים.

ליאת רוטנר ילידת נתניה 1987, מרצה וסופרת, מנחת סדנאות כתיבה ועורכת עיתון. הוציאה עד כה כ-20 ספרי דרמה ופנטזיה, ביניהם ארבעה ספרים במעמד זהב ושלושה ספרים במעמד פלטינה.

ליאת רוטנר

ד"ר נועה פינסקר-זכריה היא בעלת התמחות בחישוביות עצבית (מדעי המוח) והיום מרכזת פדגוגית של מגמת מדעי המוח לבגרויות במכון דוידסון.

ד"ר נועה פינסקר-זכריה

גילי 13-7

מה הקשר בין פיות ומכשפים לגחליליות, למורים ולצמחים?

הסופרת אשכר ארבליך בריפמן, במפגש עם ד"ר ליאת בן-דוד, על הדומה והשונה בין עבודת הסופרת ועבודת המדענית, ועל ההיגיון שבפנטזיה והפנטזיה שבהיגיון.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 4.5.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

טייגה וטונדרה הן שתי פיות שנמאס להן מחיי הקסם. הן מוותרות על הכנפיים שלהן ונותרות עם הזיכרונות בלבד. בלילה סוער אחד מתדפקים על דלתן שלושה ילדים רטובים וסקרנים, אז עולים וצפים הזיכרונות על חיי הקסם שחלפו.

אשכר ארבליך בריפמן סופרת ילדים ונוער, ילידת 1976, שהוציאה לאור עד היום 34 ספרים. נולדה ומתגוררת עד היום בחיפה על גבול יערות הכרמל, יחד עם בעלה, שלוש בנותיה ושלל חיות המחמד שלהם. הקרבה לטבע עזרה לה לברוא בספריה עולמות פנטסטיים ובהם נופים מרהיבים ויצורים מרתקים.

אשכר ארבליך בריפמן

ד"ר ליאת בן-דוד מנכ"לית מכון דוידסון לחינוך מדעי, היא ד"ר לביולוגיה, עוסקת בתחום החינוך המדעי כבר שלושים שנה וסבתא לחמישה נכדים. ליאת כותבת בעצמה ופרסמה כבר למעלה מ-20 ספרי לימוד לתלמידים ולמורים. בנוסף לאלה היא פרסמה ספרי ילדים, ספרי הגות ורומן אחד, והיא מתחזקת בלוג כבר 20 שנה.

ד"ר ליאת בן-דוד

גילי 13-7

האם אפשר להפוך אבנים לזהב?

הסופרת מאירה ברנע במפגש עם יהל עצמון, על המדע שמאחורי כוחות-העל של החתול כראמל, על החלומות המדעיים של פרופסור דה וויל, ועל ניסויים שלא תמיד מצליחים. במהלך המפגש נערוך יחד ניסוי (שבו דווקא נצליח!), הדורש כמה רכיבים וציוד שיש בדרך כלל בבית: 2 כוסות (עדיף גבוהות וצרות), חומץ, כפית, אבקת סודה לשתייה (אפשר לקנות בכל סופרמרקט), סבון נוזלי או נוזל לשטיפת כלים, מים, טיפה של צבע מאכל או צבע גואש (לא חובה) ומגש או משטח עבודה עבור הניסוי (כדי למנוע לכלוך - לא חובה).

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 11.5.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

זהו סיפור על שלושה אחים שקיבלו בירושה שלוש טבעות קסם מדוד עשיר ומסתורי. זהו גם סיפור על מנהלת משק בית ערמומית ועל יתומה חמודה ופטפטנית. אבל זה גם סיפור על החתול כראמל, שאיתו כל סיפור הופך להרפתקה!

מאירה ברנע סופרת, עורכת ספרותית, מרצה ומנחת סדנאות כתיבה. זוכת פרס דבורה עומר לספר נוער מצטיין. למאירה יש אלרגיה לחתולים, אבל זה לא מפריע לה לכתוב עליהם ספרים ולאהוב אותם מרחוק. גרה בפתח תקווה עם בעלה ובנם.

מאירה ברנע

יהל עצמון היא בעלת תארים בביולוגיה, בכימיה ובעיצוב תעשייתי. בשש השנים האחרונות עוסקת יהל בחינוך מדעי במכון דוידסון לחינוך מדעי. בין תפקידיה: מורה וירטואלית בתוכנית ״כימיה ברשת״, ראש תוכנית ״מדע ומתמטיקה אונליין״, ובשנה האחרונה, ראש תחום יסודות במכון.

יהל עצמון

גילי 6-3

מה הקשר בין פירות וזרעים למחזוריות בטבע?

הסופרת רינת הופר במפגש עם ד"ר מיכל סטולרסקי בן-נון, על מחזוריות בטבע, על פירות וזרעים - משלב הזריעה, דרך הנביטה ועד לצמיחה. במהלך המפגש נערוך פעילות. לשם כך אנא הצטיידו מראש בצבעים או בטושים, קופסה ריקה ונקייה (גביע של קוטג'/גבינה/ חומוס), מספריים, כוס אדמה (לשתילה), מגש או צלחת גדולה (כדי לא ללכלך את השולחן באדמה), עגבנייה (רצוי שרי), מים, נייר דבק, דפי ציור ריקים.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 25.5.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

חנן הגנן נותן לילדים פירות ומבטיח שחבוי בהם מטמון, אבל הילדים מוצאים בתוכם רק חרצנים. מה יקרה כשישתלו את החרצנים באדמה?

רינת הופר מאיירת וסופרת ספרי ילדים, ילידת 1966. בצבא שירתה כמעצבת ומאיירת בעיתון "במחנה". למדה עיצוב גרפי בבצלאל, ולאחר שנים כמאיירת עצמאית החלה מ-1995 לכתוב ולאייר את ספריה, שזכו להצלחה רבה וזיכו אותה בפרסים. מתגוררת בגדרה, נשואה ואם לשלושה.

רינת הופר

ד"ר מיכל סטולרסקי בן-נון היא ביולוגית ומנהלת תחום הכשרות לארגונים במכון דוידסון.

ד"ר מיכל סטולרסקי בן-נון

גילי 13-7

היכן אפשר למצוא תעלומות ומסתורין בעולם המדע?

הסופר מיכאל אבס במפגש עם ורד שפירא, שבו נגלה כיצד המדע יכול לעזור בגילוי דברים שאף אחד אחר לא הצליח! במהלך המפגש נראה שלהיות סופר זה קצת כמו להיות מדען: מתחילים מתצפית, בוחנים ומחפשים תבניות והגדרות, ולבסוף - מספרים סיפור.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 25.5.21 | שעה: 19:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

"משחקי בילוש" היא סדרת ספרי מתח ובלשים לילדים, הבנויה בפורמט ייחודי של קריאה פעילה, שמעודדת חשיבה יצירתית. כל פרק בעלילות חבורת הבלשים מסתיים בתעלומה, שעל הקורא הצעיר לפתור ולקדם בעצמו עד להגעה לסוף המפתיע. אם הקורא לא הצליח לפתור את התעלומה, פתרונה מופיע אף הוא בסוף הפרק ומאפשר להתקדם לתעלומה הבאה.

הסופר מיכאל אבס יליד 1982, בוגר אוניברסיטת בר אילן במדעי המדינה ותקשורת. כתב 16 ספרים, חלקם לגיל הרך וחלקם לגילאי בתי הספר היסודיים. התפרסם במיוחד בסדרת הספרים שכתב "משחקי בילוש". עורך מפגשים לילדים המבוססים על הסדרה בספריות הציבוריות ובבתי ספר בכל רחבי הארץ.

הסופר מיכאל אבס

ורד שפירא ביולוגית ומפתחת תוכן מדעי במכון דוידסון, חובבת טבע, מסתורין, תעלומות מדעיות וחידות בלשיות.

ורד שפירא

גילי 6-3

מה אכל האדם הקדמון לארוחת בוקר?

הסופר מאיר שלו במפגש עם ורד שפירא, על תזונת האדם הקדמון, ואיך ממציאים המצאות ומגלים תגליות.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 1.6.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

סבא יקיר מספר לנכדו מיכאל על האדם הקדמון, שמאס באכילת שורשים, לטאות ודרדרים, והחליט שהוא רוצה קבאב רומני. מאחר שבימים ההם עוד לא היו רומנים וגם לא היו מסעדות, יצא האדם הקדמון לחפש אחר הקבאב הרומני.

מאיר שלו סופר ופובליציסט ישראלי, יליד 1948. מחברם של רומנים מהווי ארץ ישראל וספרי ילדים, ובעל טור שבועי בעיתון "ידיעות אחרונות". כמה מספרי הילדים שלו עובדו לתיאטרון והוא אף זכה בפרסים ובתוארי כבוד על פועלו רב השנים.

מאיר שלו

ורד שפירא היא ביולוגית ומפתחת תוכן מדעי במכון דוידסון, חובבת טבע, אוהבת אבולוציה וקרועה על דינוזאורים. את הספר "איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבאב הרומני" מכירה ורד בעל פה.

ורד שפירא

גילי 6-3

איך אפשר ללכת על קירות?

הסופר דויד גרוסמן במפגש עם ד"ר אורלי לכיש זלאיט, על כוח הכבידה ועל הדרכים שבהן אפשר לעקוף אותו בדמיון ובמציאות.

 סופרים מדע-06.png
תאריך: 8.6.21 | שעה: 17:30
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

על הספר: 

בחדרו של איתמר תלויות שלוש תמונות שונות. אף אחד לא יודע, אבל איתמר יכול ללכת על קירות. ולא רק ללכת על קירות, אלא גם להיכנס לתמונות ולחוות חוויות מרתקות. ספר הרפתקאות העוסק בהתמודדות עם פחדים, בדמיון ובעולם הפנימי של ילדים.

דויד גרוסמן יליד ירושלים, 1954. מחברם של רומנים, ספרי עיון, מחזה, אופרה, קובץ סיפורים קצרים וספרי ילדים רבים. ספריו תורגמו ללמעלה מארבעים שפות וזכו לעיבודים קולנועיים ובימתיים בארץ ובעולם. כתיבתו של גרוסמן זיכתה אותו בפרסים ישראליים בהם פרס ישראל לספרות ובפרסים בין-לאומיים רבים.

דויד גרוסמן

ד"ר אורלי לכיש זלאיט היא בעלת דוקטורט מהמחלקה לחומרים ופני שטח במכון ויצמן למדע, מנהלת יחידת פיתוח מקצועי במכון דוידסון.

ד"ר אורלי לכיש זלאיט
logo_gahlilit-01.png

The End!

האירוע הסתיים.

נתראה במפגש הבא!

גם מדענים יכולים להיות סופרים!

קבלו הצצה לספרי הילדים שכתבו מדעני מכון דוידסון, וטרם התפרסמו

איתי_נבו.jpg

איתי נבו

איתי נבו, יליד 1802, יורקשייר. מגיל 11 עבד במאפיית לחם. בגיל 15 התגייס לצי הבריטי, ושירת כטבח על מספר אניות. בשנת 1831 מונה לטבח הראשי של הביגל, ולצד עבודת הבישול סייע לדרווין בתחזוקת הציוד שלו. בסיום ההפלגה הצטרף לכנופיית פשע והוביל כמה מעשי שוד בבנקים בלונדון. ב-1846 פרש לאיים הקריביים, שם הוא מתגורר עד היום, ועוסק בתקשורת מדע. הוא עורך את האתר של מכון דוידסון לחינוך מדעי, כותב על מגוון נושאי מדע וחלל ומחבר את שאלוני הטריוויה המדעית "שטיפת מוח".

סיפור חייו של אבי תורת האבולוציה, צ'רלס דרווין, מוגש בחרוזים ומסביר בצורה פשוטה את עקרונות האבולוציה והברירה הטבעית.

sefer-1.png
שירה.jpeg

שירה כרמי וינטרוב

שירה כרמי וינטרוב, אימא לשני ילדים, נשואה ובעלת 2 כלבים, עובדת במכון דוידסון מזה 8 שנים. כשגילתה שהיא חולה בסרטן השד, התלבטה האם וכיצד לספר זאת לילדיה, ולבסוף החליטה שכן. בעצת חברה התחילה שירה לכתוב על חוויותיה במהלך התקופה הזאת, והספר הושלם רק כשהסתיימו הטיפולים. כתיבת הספר עזרה לה להתמודד עם המשבר, וכעת היא מקווה שהוא ישרת אימהות צעירות נוספות שמתלבטות האם וכיצד לשתף את ילדיהן במחלתן.

במפגש שלי עם אימא היא סיפרה לי על המחלה המוזרה שלה, מחלה שנשמעת כמו חיה. מחלה קצת מצחיקה וקצת כואבת, אבל בסוף היא עוברת.

רוני 1 (1).jpg

רוני אשכנזי

רוני אשכנזי נשואה ואימא לארבעה בנים, ולעוד אחד על ארבע. סיימה במילניום הקודם את לימודיה לתואר שלישי במחלקה למדעי הסביבה במכון ויצמן למדע. מיום הקמתו של מוזיאון גן המדע ע"ש קלור, שבמכון ויצמן למדע, עבדה בו רוני במגוון תפקידי הדרכה, תוכן ואוצרות. כיום היא עובדת כאוצרת המוזיאון וחברה בצוות התכנון והתוכן, שפועל לחידוש הגן.

בימים רגילים אפשר להגיע לגן הילדים בדרכים שונות: ברגל, באוטו או באוטובוס. אך בימים חורפיים אפשר ואף רצוי לתפוס טרמפ עם...הרוח!

sefer-2.png
טל לוי צילום אוהד הרכס.jpg

טל לוי

טל לוי, בן 30, תושב רחובות. בוגר תואר ראשון במתמטיקה ופילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, ועובד במכון דוידסון מאז 2015. לפני שנה, בזמן הסגר הראשון, הקים יחד עם חברה ללימודים קבוצה להקראת סיפורים לפני השינה לילדים דרך הזום, שפעילה עד היום. העיסוק המעמיק בספרי הילדים עורר בו את הדחף לכתוב אחד בעצמו, וכך נולד סיפורה של טיפית.

סיפור מקסים על טיפת מים קטנה שמאסה מחייה במעמקי הים, והחליטה לחפש הרפתקאות בעולם הגדול.

הפרויקט מוקדש לזכרו של חנן בר-און, שידע טוב מכולם לחבר בין דברים שאינם קשורים לכאורה, ולמצוא בהם את הסיפור.

"סופרים מספרים מדע" הוא חלק מפרויקט "גחלילית", ובאמצעותו אנחנו במכון דוידסון שואפים לשלב באופן ייחודי את אהבת הספר עם אהבת המדע, ומקווים שבכך נוכל לפתוח פרק נוסף במשימתנו לחבר אנשים - למדע.